Drewniana podłoga to coś, co robi we wnętrzu ogromne wrażenie. Naturalne drewno od razu wprowadza przytulny klimat, a przy tym jest szalenie eleganckie. Taki parkiet – jeśli odpowiednio się o niego dba – jest także wyjątkowo trwały. Montaż drewnianej podłogi może być przeprowadzony na dwa sposoby – suchy, przypominający układanie paneli podłogowych, oraz z wykorzystaniem kleju. Jak układać drewnianą podłogę, by była trwała i piękna? Który sposób wybrać?
Montaż drewnianej podłogi na klej
Montaż desek do podłoża za pomocą kleju zapewni podłodze większą wytrzymałość w toku jej wieloletniego użytkowania. Może być jednak problematyczne, kiedy dojdzie do zniszczenia pojedynczej deski i konieczna będzie wymiana. Usuwanie desek przytwierdzonych klejem jest trudne, pracochłonne i naraża także sąsiednie deski na uszkodzenie. Jednocześnie trwałe związanie z podłożem obniża ryzyko np. odkształcania desek pod wpływem wilgoci czy temperatury, co zmniejsza także prawdopodobieństwo uszkodzeń.
Montaż podłogi drewnianej na sucho
Podłogę drewnianą można także układać podobnie jak panele, wykorzystując do tego deski z odpowiednimi wpustami. Wówczas, kiedy konieczna będzie wymiana pojedynczej deski, taki proces – choć wymaga demontażu większej części podłogi – jest prostszy. Jednak drewno, jako naturalny surowiec, podlega ciągłej pracy związanej z wilgotnością i temperaturą, dlatego też zamontowana w systemie pływającym drewniana podłoga może po czasie skrzypieć, a także ulegać odkształceniom w wyniku braku związania z podłożem.
W jaki sposób zamontować drewnianą podłogę? Który będzie lepszy?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wiele zależy od oczekiwań – jeśli liczy się na trwałość i, można powiedzieć, długowieczność – warto zdecydować się na montaż z klejem. Tzw. pływające podłogi są nieco bardziej praktyczne i szybsze w układaniu oraz łatwiejsze w demontażu, ale mogą również szybciej ulegać uszkodzeniom. Dlatego jeśli jest się w stanie poświęcić czas na renowację, która powinna być przeprowadzana co kilka lat, warto wybrać wariant montażu desek na podłodze na stałe.
Montaż drewnianej podłogi – o czym warto pamiętać?
Decydując się na układanie drewnianej podłogi, należy pamiętać o kilku zasadach.
- Przygotowaniu podłoża – musi być idealnie czyste, suche i perfekcyjnie równe. Tylko tak zapewni się trwałość podłogi oraz odpowiednie wiązanie z klejem. Montując deski na sucho, należy także pamiętać o izolacji od podłoża i dobrze dobranym podkładzie.
- Odpowiednim przechowywaniu materiału – zakupione deski powinny być przechowywane w poziomie, co zabezpieczy je przed odkształceniami. Powinny również nieco „odleżeć”, by przyzwyczaić się do temperatury i wilgotności otoczenia. Nie należy otwierać wszystkich opakowań z deskami od razu, jeśli nie będą wykorzystywane. Deski, które będą leżały niezabezpieczone, mogą ulec przebarwieniom i odkształceniom.
- Sprawdzenie desek – deski podłogowe z naturalnego drewna nigdy nie będą takie same. Mogą różnić się od siebie odcieniami i ułożeniem słojów, niektóre mogą mieć również naturalne uszczerbki i niedoskonałości. Dlatego przed montażem podłogi należy dobierać do siebie deski, by były w miarę dopasowane. Te, które w jakiś sposób wydają się gorsze, warto ułożyć tam, gdzie najprawdopodobniej będą zakryte, np. pod meblami.
- Dbanie o czystość – to szczególnie ważne podczas montowania drewnianej podłogi na klej. Ten, który wycieknie spomiędzy desek, należy niezwłocznie usunąć, by nie spowodował trwałych plam i niedoskonałości na materiale.
- Ostre narzędzia – przycinanie desek podłogowych do odpowiednich rozmiarów powinno się odbywać za pomocą solidnych, naprawdę ostrych narzędzi. Inaczej bardzo łatwo o uszkodzenie desek, np. powstawanie nieestetycznych zadziorów, które wpływają na estetykę. Wszystkie przycięcia muszą być perfekcyjnie równe i precyzyjne – nie warto więc męczyć się z nieodpowiednimi narzędziami i narażać na straty. Należy również zaopatrzyć się w poziomicę, by mieć pewność, że deski są równe, a także w obciążenie w przypadku montażu podłogi drewnianej na klej.
- Szczelina dylatacyjna i listwy przypodłogowe – podłoga z drewna, niezależnie od tego, w jaki sposób będzie montowana, będzie wciąż „pracowała”. Aby nie doszło do odkształceń i naprężeń, należy pozostawić minimum 1cm szczelinę między deskami a ścianami. Do jej zamaskowania posłużą odpowiedniej szerokości listwy przypodłogowe, które powinniśmy zakupić od razu w celu dobrania odpowiedniego koloru/rodzaju.
- Po zakończonym montażu, należy odczekać minimum 24 godziny, zanim będzie można w pełni korzystać z podłogi. Powinna mieć czas, żeby się „uleżeć” i dostosować do warunków, a w przypadku montażu na klej – dokładnie wyschnąć. Jeśli montujemy podłogę olejowaną, w większości wypadków należy także podłogę zaolejować zaraz po montażu.
Montaż podłogi z drewnianych desek nie jest trudny, a efekty, jakie robi piękna, naturalna powierzchnia, są oszałamiające! Warto korzystać także z pomocy fachowców, by mieć pewność, że podłoga będzie perfekcyjna.