Listwy przypodłogowe to jeden z najważniejszych elementów wystroju wnętrza. Mają funkcje praktyczne i estetyczne – są gwarantem idealnego wykończenia. Ich kolor, kształt i wysokość powinny podkreślać wystrój wnętrza, zachowując optyczną harmonię proporcji pomieszczenia. Podpowiemy jak wybrać odpowiednie listwy: drewniane, fornirowane lub z MDF.
Podstawowym zadaniem listew przypodłogowych jest zasłonięcie nierówności między podłogą a ścianą oraz ochrona ściany przed zabrudzeniami, na przykład podczas mycia podłogi. Dodatkowo za listwami można ukryć różne przewody. Estetyka listew zależna jest od materiału, z którego są wykonane, koloru, przekroju oraz ich wysokości. Decyzja odnośnie listew powinna być podjęta na początku etapu wykończenia wnętrza, przy wyborze okien oraz drzwi,
a następnie podłóg pasujących do pomieszczenia.
Listwa przypodłogowa – rodzaje
Listwy o pełnym przekroju, montowane bezpośrednio do ściany to cokoły.
Cokół Dąb CP100 R3 dł. 2,40m
Mogą być proste lub ozdobne, frezowane, pogrubione w dolnej części lub wykończone ćwierć-wałkiem. Listwy przypodłogowe pozwalające na ukrycie przewodów w przestrzeni odstającej od ścian to listwy profilowe.
Cokół MDF PLUS czarny (60x16x2440) R3 1szt = 2,44 m
Materiały, z których są wykonane listwy przypodłogowe
Listwy mogą być wykonane z litego drewna (malowane, lakierowane) lub z drewna pokrytego fornirem, czyli cienkimi płatami drewna stosowanymi jako okleina lub obłogi. Listwy drewniane są trwałe i eleganckie.
Listwa przypodłogowa LP70 dł. 2,4 m
Listwy z MDF (płyt pilśniowych z włókien drzewnych) mogą być lakierowane, laminowane lub fornirowane. Ich zaletami są szeroka dostępność oraz duży wybór wzorów. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne, jednak mniej już są odporne na wilgoć.
https://www.drewnostacja.pl/produkt/cokol-bialy-mdf-std-80×16-f6-1szt244mb/
Listwy lakierowane (zielona płyta MDF wigocioodporna) są najtrwalsze oraz wykazują bardzo dużą odporność na wilgoć.
Listwa biała z MDF Wilgocioodporny (100x16x2620) 1szt=2,62mb
Czym się kierować przy wyborze listew przypodłogowych?
Listwy przypodłogowe podkreślają dwie płaszczyzny – ścianę i podłogę. Dzięki dobrze dobranej listwie można podkreślić proporcje wnętrza. Najmniejsze listwy (4-6 cm), które wizualnie stapiają się z podłogą są dobrym wyborem do małych pomieszczeń. Jeżeli zależy nam na wysokich listwach, powinny być zbliżone do koloru ścian. W pomieszczeniach o standardowej wysokości ścian dobrze prezentują się listwy od 6 do 8 cm. W pomieszczeniach wyższych niż 250 cm najlepiej prezentują się listwy o wysokości 10 cm i więcej.
Warto wiedzieć, że wysokie listwy w kolorze podłogi powiększają optycznie powierzchnię podłogi, a wysokie listwy w kontrastowym kolorze w stosunku do ściany optycznie skracają ścianę.
Ogólne i bezpieczne zasady doboru listwy przypodłogowej – tak dobrane listwy gwarantują odpowiedni efekt:
- listwa w identycznym kolorze lub o ton ciemniejsza od podłogi
- listwa w kolorze ściany
- listwa w kolorze drzwi
- listwy z ciekawymi profilami pasują do stylu glamour, prowansalskiego lub klasycznego
- gładkie listwy bez zbędnych ozdób pasują do stylu nowoczesnego, industrialnego lub minimalistycznego
Popularne listwy
Białe listwy drewniane są częstym wyborem w przypadku wnętrz łączących różne rodzaje podłóg. Ten uniwersalny kolor pasuje zarówno
do podłóg drewnianych, jak i paneli na podłogę oraz wykładzin. W zależności od koloru podłogi białe listwy mogą tworzyć efekt spójności lub kontrastu.
Listwa przypodłogowa KROME 120x18x2400mm / 1szt=2,4m
Podobnie jest z czarnymi listwami, których popularność rośnie. Czarne listwy przypodłogowe są odważniejszym wyborem i często decydują się na nie osoby, które mają bardzo wyrobione podejście do architektury wnętrz.
Cokół MDF PLUS czarny (60x16x2440) R3 1szt = 2,44 m
Wyborem pośrednim są szare listwy przypodłogowe. Pasują do niemal każdego stylu wnętrz. Użytkownicy cenią je też za praktyczność (na szarości nie widać kurzu, brudu).
Cokół MDF PLUS szary (80x16x2620) R3 1szt = 2,62 m
Pasują do niemal każdego stylu wnętrz. Użytkownicy cenią je też za praktyczność (na szarości nie widać kurzu, brudu).