Olejowanie drewna to jedna z popularniejszych metod konserwacji tego materiału. Z pomocą oleju możemy zakonserwować zarówno drewno krajowe, jak i to egzotyczne. Olejowanie drewna posiada bardzo wiele korzyści estetycznych oraz praktycznych. Dlaczego metoda ta jest tak często wybierana? W poniższym artykule przyjrzymy się zaletom olejowania drewna i efektom, które pozwala ono osiągnąć. Zapraszamy do zapoznania się z treścią opracowania.
Jakie efekty pozwala uzyskać olejowanie drewna?
Olejowanie drewna pozwala na zabezpieczenie powierzchni przed niszczącymi ją czynnikami zewnętrznymi. Do tych czynników zalicza się te atmosferyczne, mechaniczne, a także biologiczne. Ochrona drewna jest szczególnie ważna w pomieszczeniach narażonych na intensywne użytkowanie, jak np. drewniane podłogi w korytarzach. Warto pamiętać o tym, że drewno to naturalny surowiec, który podlega procesom biologicznym. Olejowanie drewna chroni je przed działaniem mikroorganizmów oraz rozwojem grzybów i pleśni.
Olej wnika głęboko w strukturę drewna, dzięki temu chroni je nie tylko powierzchniowo. Ponadto nie pozostawia on na powierzchni drewna warstwy ochronnej, co sprawia, że nie dochodzi do pęknięć i uszkodzeń. Olejowanie drewna jest sprawdzoną metodą konserwacji, którą można wykorzystać zarówno do zabezpieczenia drewna na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Oleje używane do konserwacji drewna najczęściej są bezwonne i ekologiczne. Dzięki temu nie zagrażają one środowisku oraz nie wywołują dyskomfortu z przebywania w okolicy olejowanego drewna.
Jakie korzyści przynosi olejowanie drewna?
Olejowanie drewna przynosi wiele korzyści, spośród których bardzo ważne jest zachowanie przepuszczalności surowca. Olej wnikając w głąb drewna nie zatyka porów, co sprawia, że może ono swobodnie oddychać. Dzięki temu reguluje ono mikroklimat pomieszczenia, nie doprowadzając przy tym do nagromadzenia się wilgoci. Olejowane drewno starzeje się w naturalny sposób. Wraz z upływem lat nabiera ono szlachetnego wyrazu i zdecydowanego charakteru.
Olejowanie drewna pozwala na pogłębienie barwy drewna oraz sprawia, że usłojenie staje się wyraźniejsze. Oleje do drewna można podzielić na bezbarwne oraz kolorowe. Drewno, pod wpływem oleju bezbarwnego pogłębia swój naturalny odcień. Kolorowe oleje pozwalają natomiast na osiągnięcie efektu zmiany odcienia i faktury powierzchni. W ten sposób możliwe jest barwienie drewna, które pozwoli na odświeżenie wnętrza. Efekt ten jest szczególnie przydatny podczas olejowania drewnianych podłóg. Dobranie odpowiedniego koloru sprawi, że przestrzeń wewnątrz pomieszczenia zostanie optycznie powiększona.
Jakie są zalety olejowania podłóg drewanianych?
Drewniana podłoga po olejowaniu jest matowa, z lekkim aksamitnym połyskiem. Olejowane drewno zachowuje swój naturalny zapach oraz jest miłe w dotyku. Kolejną zaletą jest to, że drewno nie elektryzuje się oraz przyciąga mniej kurzu. Zaletą olejowania podłogi drewnianej jest także odporność drewna na uszkodzenia oraz jego zdolność do regeneracji. Rysy na drewnianej posadzce nie zmieniają swojego koloru, a drewno w niewielkich ubytkach pęcznieje, co pozwala na wypełnienie zarysowań.
Olejowanie podłóg drewnianych jest bardzo praktyczne. Gdy dojdzie do uszkodzeń na fragmencie podłogi, nie trzeba robić generalnego remontu. Olejowany parkiet można łatwo naprawić w miejscu, gdzie pojawiło się uszkodzenie. Ponadto, aby odnowić olejowaną podłogę, wystarczy pomalować ją kolejną warstwą oleju, bez konieczności cyklinowania podłogi. Kolejną zaletą olejowania podłóg drewnianych jest wydobycie rys drewna, dzięki czemu pomieszczenie wydaje się być cieplejsze.