Niezależnie od tego, czy jest ona olejowana, czy lakierowana, podłoga z prawdziwego drewna prezentuje się w mieszkaniu niezwykle luksusowo zarówno w salonie, jak i w kuchni. Jednak aby przez wiele lat cieszyła swoich użytkowników nieskazitelnym wyglądem, powinna być odpowiednio i skrupulatnie pielęgnowana. W tym celu należy pamiętać zarówno o regularnym odkurzaniu, jak i myciu oraz konserwacji. Bardzo istotne jest także trzymanie się określonych zasad użytkowania desek drewnianych oraz kontrolowanie warunków panujących w danym pomieszczeniu. Z kolei preparaty oraz sposoby czyszczenia należy dostosować do typu podłogi. Inaczej pielęgnujemy bowiem parkiet lakierowany, a inaczej olejowany. Jak zatem prawidłowo zadbać o doskonały stan drewnianej podłogi każdego rodzaju?
Codzienna pielęgnacja podłóg drewnianych
Codzienna pielęgnacja drewnianych podłóg opiera się na ich skrupulatnym odkurzaniu i myciu. W tym celu korzystamy ze szczotki lub odkurzacza z końcówką o wysuwanej szczotce, która chroni parkiet przed zarysowaniem. Regularne odkurzanie jest niezwykle ważne, zwłaszcza w przypadku desek lakierowanych, ponieważ piasek skutecznie niszczy zarówno lakier, jak i wierzchnią warstwę drewna. Z kolei myjąc podłogę drewnianą, należy zwrócić uwagę zarówno na rodzaj podłogi, jak i sposób jej wykończenia. Do podłóg olejowanych używamy środków pielęgnacyjnych z dodatkiem oleju, z kolei do podłóg lakierowanych produktów syntetycznych pozbawionych tłuszczu. Myjemy nimi powierzchnię desek za pomocą lekko wilgotnego mopa. Bardzo istotne jest dopilnowanie, aby materiał, który styka się z drewnianą podłogą nie był zbyt mokry i nie miał z nią zbyt długotrwałego kontaktu, ponieważ po dłuższym czasie woda może prowadzić do napęcznienia desek, a następnie uszkodzenia ich powierzchni. Warto zatem myć drewnianą podłogę dobrze odciśniętym mopem płaskim, nie zaś mopem sznurkowym, który ma tendencję do pozostawiania po sobie mokrych plam. Do czyszczenia desek drewnianych nie powinno się używać również produktów określanych mianem uniwersalnych. Chociaż w pierwszej chwili może wydawać się, że dają dobre efekty, z czasem prowadzą do naruszenia powłoki drewnianej podłogi i przyspieszają jej starzenie się. Co więcej, zalegające w szczelinach pozostałości takich środków mogą uniemożliwiać ponowne lakierowanie w przypadku konieczności odnowienia starej powłoki lakierniczej. Systematyczne i prawidłowe dbanie o podłogi drewniane oraz stosowanie w tym celu dedykowanych środków pielęgnacyjnych sprawia, że ich powierzchnia staje się dużo bardziej odporna na zniszczenie, zabrudzenia oraz naturalne zużycie.
Drewniana podłoga – konserwacja
Podobnie, jak w przypadku mycia, sposób konserwacji podłogi drewnianej olejowanej oraz podłogi drewnianej lakierowanej zupełnie się od siebie różni. W obu przypadkach jest ona jednak niezbędna, aby prawidłowo dbać o drewno i jego zewnętrzną powłokę. Podłogi drewniane lakierowane traktujemy zatem specjalistycznymi środkami, które odświeżają zniszczoną warstwę lakieru, tworzą dodatkowy film ochronny i zapewniają podłodze jednolity wygląd na całej powierzchni. Przed ich nałożeniem meble i dywany należy usunąć z pokoju, a podłogę dokładnie umyć. Następnie cienką warstwę preparatu aplikujemy na bawełnianą ściereczkę lub miękką gąbkę i rozprowadzamy nią produkt na powierzchni drewna. Po użyciu takiego środka impregnującego, najlepiej jest wyłączyć dane pomieszczenie z użytku na kilka godzin – do pełnego wyschnięcia preparatu. Dopiero wtedy wnosimy do pokoju meble i układamy na podłodze dywany. Wybierając produkty do impregnacji i renowacji podłóg z drewna należy zwracać szczególną uwagę na ich dokładne przeznaczenie, co oznacza, że do desek wykończonych w macie stosujemy preparaty dedykowane matowym lakierom, a do tych w połysku, środki nabłyszczające. W przeciwnym razie satynowa podłoga może stać się błyszcząca lub odwrotnie. Z kolei do impregnacji podłogi olejowanej należy wybrać specjalny olej, który pozwoli zachować jej walory estetyczne i zabezpieczy drewno przed wchłanianiem brudu. Taką konserwację przeprowadzamy po raz pierwszy natychmiast po położeniu podłogi, a następnie po około pół roku jej użytkowania. W przypadku pomieszczeń o dużym natężeniu ruchu najlepiej jest wykonywać taki zabieg 3 razy w roku dla ochrony desek przed zabrudzeniami i odbarwieniem, a także w celu zminimalizowania akumulacji kurzu. Co więcej, w przypadku rys, szczelin i innych uszkodzeń powierzchniowych powstałych na drewnianej podłodze olejowanej, można z łatwością usunąć je, szlifując dany fragment deski i ponownie nakładając na niego olej.
Dodatkowe zabezpieczenia
Podłogi drewniane są ponadczasowe, jednak aby zawsze prezentowały się atrakcyjnie należy regularnie czyścić je i pielęgnować, a także stosować środki ochrony, które pozwolą zminimalizować ryzyko jakichkolwiek uszkodzeń. W tym celu warto pamiętać, aby wszystkie meble ustawione na ich powierzchni zostały podklejone filcem, który zabezpieczy powierzchnię drewna przed wgnieceniem, zarysowaniem oraz zmatowieniem lakieru. Istotne jest także bezwzględne unikanie przesuwania ciężkich przedmiotów po podłodze, a w przypadku często użytkowanych obiektów, jak krzesła czy stoły, zadbanie o pokrycie tych miejsc specjalną, przezroczystą matą ochronną, która nie rzuca się w oczy. Warto również zaopatrzyć mieszkanie w dobrej jakości wycieraczki, które pozwolą zminimalizować ilość piachu przenoszonego na podłogę, ponieważ pod stopami jej użytkowników zamienia się on niemal w papier ścierny. Panie, które noszą szpilki powinny unikać chodzenia w nich po drewnianych deskach, gdyż nawet najtwardsze gatunki drzewa z czasem ulegną zniszczeniu wskutek wielokrotnego, punktowego nacisku. Nie bez znaczenia jest także klimat panujący w danym pomieszczeniu. Jeśli temperatura jest zbyt niska podłoga może zsychać się, co skutkuje powstawaniem szpar. Z kolei w przypadku zbyt dużej wilgotności, deski spęcznieją i doprowadzą do odkształceń. Warto zatem kontrolować nawilżenie powietrza oraz jego temperaturę specjalnym higrometrem oraz termometrem.