Masz w domu piękną drewnianą podłogę, którą chcesz odnowić? A może dopiero kładziesz parkiet w swoim mieszkaniu? Doskonałym rozwiązaniem będzie cyklinowanie parkietu! To powszechnie stosowana praktyka w pielęgnacji powierzchni płaskich. Jednak jeżeli poszukujesz szczegółowych informacji na jej temat, to nasz dzisiejszy artykuł z pewnością okaże się przydatny. Dowiemy się z niego m.in. ile kosztuje i na czym polega cyklinowanie starego parkietu. Zapraszamy do lektury!
Cyklinowanie starego parkietu – na czym polega?
Najprościej ujmując, cyklinowanie parkietu stanowi zabieg, podczas którego usuwa się poprzednie powłoki lakiernicze lub malarskie wraz z niewielką warstwą drewna. Dzięki profesjonalnemu cyklinowaniu drewniany parkiet będzie nam służyć jeszcze przez długie lata! Dawniej wykonywano ten zabieg ręcznie, przy wykorzystaniu cyklinów – była to zatem dość żmudna i czasochłonna praca. Na szczęście dziś jest zdecydowanie łatwiej, ponieważ używa się w tym celu nowoczesne cykliniarki – maszyny pozwalające na równomierne zeszlifowanie podłogi, by nadać jej nowy blask!
Cykliniarkę, wyposażoną w tarcze ścierne o odpowiedniej granulacji (gruboziarnistej lub drobnoziarnistej), należy powoli prowadzić po odnawianej powierzchni. Szczególnie do renowacji zabytkowych drewnianych podłóg najlepiej jest użyć profesjonalnego urządzenia, ponieważ np. szlifierka taśmowa będzie wymuszać podczas pracy zgarbioną postawę ciała, co może być również dosyć żmudne i czasochłonne.
Dlaczego cyklinowanie parkietu jest tak istotne?
Właściwa pielęgnacja drewnianej podłogi to podstawa, jeżeli chcemy przez długi czas utrzymać ją w nienagannej kondycji. Przez lata parkiet wyciera się, powstają niechciane uszkodzenia oraz rysy, natomiast systematyczne odnawianie go i profesjonalne prace renowacyjne pozwolą na dłużej zatrzymać piękny wygląd. Chciejmy o nie zadbać – stanowią przecież tak ponadczasową ozdobę każdego wnętrza!
Cyklinowanie parkietu – krok po kroku
No dobrze, ale od czego trzeba zacząć cyklinowanie starego parkietu? Jeżeli nie zamierzamy wzywać profesjonalistów i wolimy zrobić to samodzielnie, ten punkt będzie szczególnie przydatny. Najpierw należy odpowiednio przygotować dane pomieszczenie do cyklinowania. Wynosimy oczywiście wszystkie meble, aby uzyskać dostęp do parkietu, ale również uchronić je przed zabrudzeniem pyłem. O ile to możliwe, zaleca się również demontaż listew przypodłogowych, które mogą utrudniać dostanie się do krawędzi. Następnie należy dokładnie odkurzyć pomieszczenie, by pozbyć się drobin, mogących uszkodzić świeżo odkrytą warstwę drewna. W dalszych krokach przystąpimy już do właściwej pracy, czyli cyklinowania, na które składać się będzie kilka cykli. Należy delikatnie dociskać urządzenie do podłoża, prowadząc je w kierunku zgodnym z ułożeniem desek podłogowych. Należy wraz z kolejnymi cyklami wymieniać tarcze ścierające z gruboziarnistych na coraz to drobniejsze. Natomiast obszary bezpośrednio przylegające do ścian najlepiej będzie wyszlifować ręcznie. Następnie warto ocenić ewentualne ubytki oraz wypełnić je specjalną masą, później wypolerować podłogę, wykorzystując najdrobniejszą granulację. Na koniec odczekajmy ok. dobę, aby pył osadzony na suficie mógł opaść, dokładnie odkurzmy podłogę i dopiero wtedy nałóżmy lakier. Tak skrupulatnie wycyklinowany parkiet będzie z pewnością olśniewać!
Cyklinowanie starego parkietu – ile może kosztować?
Koszt cyklinowania starego parkietu uzależniony będzie oczywiście od tego, czy zamierzamy tego rodzaju prace przeprowadzić sami, czy wolimy nająć do tego odpowiednich fachowców. W pierwszym przypadku największym kosztem będzie wypożyczenie cykliniarki, co za dobę może oscylować w granicach stu złotych – warto więc liczyć jakieś dwie doby na wycyklinowanie pomieszczenia. Natomiast usługi profesjonalnych cykliniarzy jest kosztem rzędu od ok. dwudziestu do pięćdziesięciu złotych za metr kwadratowy.
Mamy nadzieję, że temat cyklinowania starego parkietu nieco się rozjaśnił, a już niebawem i Twoja podłoga nabierze nowego blasku!